Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
819 postów 7492 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

Żydo-reżim IIIRP zniszczył armię i przemysł obronny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W co umoczony jest żydo-rząd PiS i jego poprzednicy?

57569d2ab8b8d_p

W 2016r. Włosi przekazali polskim Siłom Powietrznym pierwszy z ośmiu zamówionych samolotów szkoleniowych M-346 Master. Wartość kontraktu wynosi ok. 1,2 mld zł. Tyle samo pochłonęły prace nad konstrukcją i wyprodukowaniem 23 polskich samolotów Iryda-22.

 

 M-346 to produkt nowy, korzystają z niego dopiero Włosi, Izrael i Singapur. Włosi wyposażyli samolot w awionikę odpowiadającą zastosowanej w F-16.

Dokumenty na przetarg samolotu były przygotowywane kilka lat temu – przetarg na samolot ogłoszono w 2013r., gdy Włosi nie posiadali jeszcze tego samolotu na wyposażeniu armii !!!

 

 

Polski samolot szkoleniowy, Iryda, który żydo-reżimy IIIŻydo-RP przeznaczyły na złom

 histor2

Warto porównać nie tylko sylwetki włoskiego M-346, rosyjskiego Jaka-130 i polskiej Irydy-22

 

W 1976 w Instytucie Lotnictwa rozpoczęto prace nad projektem wstępnym samolotu, mającego zastąpić TS-11 Iskra.

W latach 1992-1996 w 58 lotniczym pułku szkolnym użytkowano 8 egzemplarzy samolotu Iryda.

 

W 2012 roku, odbyło się konsylium z udziałem płk. Janusza Zielińskiego – dowódcy Grupy Obsługi oraz mechaników-pilotów z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Dzięki przychylności Dowódcy Sił Powietrznych, gen. broni pil. Lecha Majewskiego, mogliśmy po raz kolejny gościć miłośników lotnictwa ze stowarzyszenia działającego przy jednostce, którzy wykonali badanie obecnego stanu technicznego samolotu i oceniali szanse powodzenia całej operacji w kompletowaniu brakujących elementów. Będzie to niezwykle trudna operacja, gdyż egzemplarzy samolotów Iryda w Polsce zachowało się zaledwie kilka (prawie wszystkie w kolekcjach muzealnych), jednocześnie nie jest znana ilość i stan zachowanych części Irydy w wojskowych magazynach. Ogromnym wyzwaniem jest także ewentualna rekonstrukcja samolotu, ze względu na brak zachowanej dokumentacji technicznej oraz zlikwidowane w 2008 roku przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oprzyrządowanie produkcyjne Irydy w Mielcu*.

Na 23 wyprodukowane samoloty w zbiorach muzealnych zachowało się tylko kilka (dokładnie trzy) egzemplarzy Irydy, resztę decyzją żydo-reżimowych władz zezłomowano.

 

Obecnie z perspektywy czasu wiemy, że wytwórnię PZL Mielec dobiła rezygnacja MON z programu Iryda. W ten sposób jedna z pięknych kart polskiego przemysłu lotniczego i jego dynamicznego rozwoju od czasów produkcji legendarnego samolotu PZL 37B Łoś została zakończona. Gdyby program Iryda podtrzymano Wojsko miałoby na czym szkolić pilotów, a także  mielibyśmy eksport samolotu Iryda do Indii, które tym samolotem były bardzo zainteresowane. Pozwoliłoby to podtrzymać produkcję i doinwestować PZL Mielec. W efekcie zdobyć następne rynki zbytu, bo samolot był dobry i mógłby być tani w cenie zbytu i eksploatacji.

 

W opinii fachowców, Iryda była samolotem kompatybilnym z F‑16 i z powodzeniem mogła być wykorzystana w ramach szkolenia pilotów.

 

Cały program I-22 od 1978 do 2002 roku pochłonął ponad 1,2 mld złotych. Według wielu opinii ekspertów, gdyby projekt był właściwie zarządzany, samolot mógłby wejść na użytek Sił Powietrznych, a także stać się hitem eksportowym ze względu na wielofunkcyjność i niskie koszty eksploatacji

http://www.hej.mielec.pl/miasto2/felietony-czytelnikow/art245,teofil-lenartowicz-samolot-iryda-i-niszczenie-przemyslu-lotniczego-w-mielcu.html

 

Zapytanie poselskie

2 kadencja, 66 posiedzenie, 3 dzień (01.12.1995)

Poseł Wiesław Ciesielski:

Chcę też zapytać, kiedy kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej kłamało. Czy w lipcu bieżącego roku, kiedy minister obrony narodowej, w obecności szefa Sztabu Generalnego, dowódcy wojsk lotniczych i wiceministra obrony narodowej, zapewniał kierownictwo mieleckiej wytwórni o bezkonkurencyjności ˝Irydy˝ wobec innych samolotów tej klasy? Czy też w listopadzie, gdy odmawiano ˝Irydzie˝ miejsca w wyposażeniu polskiej armii? Czy rok temu, gdy powiedziano, że ˝Iryda˝ jest samolotem szkolno-bojowym, czy dzisiaj, gdy się temu zaprzecza? Kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej wreszcie zajmie jednoznaczne stanowisko, powiem wprost – kiedy przestanie kłamać? Jakie wnioski wyciągnie rząd w stosunku do ludzi z kierownictwa MON fundujących nam takie ˝irydowe˝ igrzyska?

http://orka2.sejm.gov.pl/Debata2.nsf/main/1E715BD5

 

 

W kwietniu 2000 premier J.Buzek powołał komisję, która miała zdecydować o przyszłości Irydy. Decyzja polityczna już zapadła … złomować.

Irydę próbował sprzedać Indiom, które eksploatują ciągle polskie samoloty Iskra, koncern Bumar. Indie miały wyłożyć pieniądze na dokończenie programu. Rozmowy trwały w latach 1986-1987. Powrócono do nich podczas targów lotniczych w Bengalore w Indiach na początku 2007r. – przedstawiciele firmy Bumar omawiali koncepcję, dzięki której Irydy mogłyby latać w Indiach.

więcej: http://www.echodnia.eu/podkarpackie/wiadomosci/art/8273858,indie-chca-irydy,id,t.html

 

Rozmowy z Indiami zakończyło odwołanie przez rząd PiS (2005-2007) zarządu Bumaru. Zablokowano wówczas także m.in. sprzedaż samolotów M28 do Iraku, jako elementu systemu patrolowego. Kontrakt uzyskało konsorcjum amerykańskie!!!

 

Czy ABW IIIŻydo-RP zajmie się jawną zdradą i korupcją żydo-reżimowych funkcjonariuszy kolaborujących z obcymi państwami i korporacjami?

 

PZL w Mielcu były podmiotem umowy offsetowej związanej z zakupem samolotów F-16. Amerykanie zobowiązali się do zakupu po 100 samolotów M18 i M28 za 455 mln USD. Ze zobowiązań się nie wywiązali, doprowadzając PZL w Mielcu do krytycznej sytuacji. W 2006 w aferalnych okolicznościach wytwórnię przejęła spółka UTH (trwa w tej sprawie śledztwo prokuratury w Tarnobrzegu). Amerykanie zażądali usunięcia z terenu zakładów zarówno należących do MON samolotów, jak i oprzyrządowania i dokumentacji. Ta ostatnia została przekazana – w teorii, bo nie w praktyce – w większości do archiwum państwowego w Rzeszowie*.

 

A zatem rzeczywiste koszty jakie ponieśli polscy podatnicy na rzecz wyposażenia polskiego lotnictwa wojskowego w samolot szkoleniowy wynoszą:

1,2 mld zł – zakup włoskiego samolotu M-346, który w momencie podpisania umowy o zakupie n ie istniał jako produkt handlowy

oraz koszty poniesione wcześniej na prace związane z Irydą

1,2 mld zł – skonstruowanie, testowanie, produkcja 23 samolotów Iryda-22, ich złomowanie

 

 

razem: 2,4 mld zł

(roczne wydatki z budżetu IIIRP na utrzymanie żydo-katolickiego Kościoła przekraczają 5 mld zł !!!)

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=F2yyLFqKd8Y 

I-22 Iryda M-93V na Farnborough 1994

(Archiwum telewizyjne)

 

 

Egzemplarz, który poleciał do Wielkiej Brytanii to prototyp wersji eksportowej oznaczony Iryda M-93V. Był wyposażony w silniki Rolls-Royce Viper 545. Ponadto wyposażono go w fotele katapultowe renomowanej firmy Martin-Baker. Vipery są bardzo dobrze znane na świecie i powszechnie używane. Ważnym elementem jest cena. Występ Irydy na Farnborough można uznać za udany. Pierwszego dnia salonu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Rolls Royce. Codziennie po południu pilot doświadczalny Wiesław Cena prezentował publiczności możliwości I-22. Z przyjemnością można stwierdzić, że samolot został zauważony i miał dobrą prasę. W zasadzie wszystkie liczące się czasopisma lotnicze zamieściły artykuły na temat nowego, polskiego samolotu szkolno-treningowego.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Wq6WhJ2g9Zs

 

____________________ 

 

Zastanawiająca historia powstania bliźniaczych samolotów Iryda-22, Jak-130, M-346 Master

i-22-iryda-foto-inter

 

 

 

Prace nad polską Irydą rozpoczęto w 1976r., oblot prototypu dokonano na początku 1985r.

 

 

 

1280px-Jak-130_0649

 W 1991r. w Rosji biuro konstrukcyjne Jakowlewa przystąpiło do projektu samolotu szkoleniowego Jak-130. Dalsze prace nad tym samolotem prowadzono w ramach wspólnego konsorcjum z włoską firmą Aermacchi (późniejszego producenta M-346 Master). Oblotu Jaka-130 dokonano w 1996r.
W 1999r. konsorcjum rozwiązano.

 

 

16332554494_b37c709c22

 

 Włoska Aermacchi posiadając prawa do dokumentacji opracowała własną konstrukcję. Oblot samolotu M-346 nastąpił w 2004r. W 2010r. wyprodukowano dwa pierwsze egzemplarze.

 

 

 ________________________

 

* Po 1990r. żydo-reżimowe władze IIIŻydo-RP podjęły decyzje nie tylko o likwidacji większości jednostek polskiej armii, ale likwidowano nawet archiwalną dokumentację oraz zdjęcia jednostek, ich wyposażenia, a także wszelkie polskie projekty sprzętu wojskowego – tak jakby przed 1990r. w ogóle nie istniała polska armia, ani jakakolwiek polska, wojskowa myśl techniczna.

Oto, jak wielka jest żydowska nienawiść względem Polski i Polaków, która wreszcie w IIIŻydo-RP może się w pełni czynnie realizować.

 

Dariusz Kosiur                           czerwiec 2016

 

 

Przemysłowe Centrum Optyki, Warszawa, ul.Ostrobramska 75 – Jeden z najnowocześniejszych zakładów lat 1980/90. W latach 2000. w miejscu PCO stanęły banery z napisem: Gruz do sprzedania. W PCO produkowano m.in. celowniki laserowe do samolotu Iryda-22.

 

 

Autor brał udział w opracowaniu technologii produkcji części mechanicznych do celowników laserowych dla samolotu Iryda-22.

 

Podobny temat: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/04/29/co-zawdzieczamy-zydom-kosciolowi-i-zachodowi/

KOMENTARZE

 • Smalec biznes PISraeli
  "Amerykanie zażądali usunięcia z terenu zakładów zarówno należących do MON samolotów, jak i oprzyrządowania i dokumentacji. Ta ostatnia została przekazana – w teorii, bo nie w praktyce – w większości do archiwum państwowego w Rzeszowie*."

  Samoloty ,bodajże kilka szt zostały w zakładach i jak cala reszta były "bakszyszem" dla ussmanów.Jak "za darmo" zarobić.
  Informacja na ten temat jest gdzieś w internecie.
 • Pomylilem sie - chodziło samolot Bryza
  Więcej o Mielcu i zakładach

  http://www.e-mielec24.pl/2016/01/06/fakty-i-kontrowersje-o-samolocie-iryda-2/

  Pisał też o Mielcu Trybeus w 2016r.

  http://trybeus.neon24.pl/post/134324,kulisy-sprzedazy-pzl-mielec
 • Jeszcze jeden egzemplarz Irydy został zachowany.
  Jako pomnik w rodzinnym mieście, w Mielcu.
  http://images.photo.bikestats.eu/zdjecie,600,368226,20130421,samolot-typu-iryda-w-mielcu.jpg

  http://cdn.airplane-pictures.net/images/uploaded-images/2016/11/1/802171as.jpg
 • Tak.
  Tu jest pies pogrzebany, w tych słowach:
  Kiedy naczalstwo i generalicja z MON przyjechała z Warszawy do Mielca, to Mielec postawił im kawę. Natomiast kiedy pojechali do USA na rozmowy, to dawano im do dyspozycji służbowe samochody, organizowano długotrwałe wycieczki po całym kraju i udzielało sporo innych atrakcji.
  ---------------------------------------------------------------------
  Ja dodam tu od siebie, co mawiał mój Ś.P. Teść, pilot doświadczalny:
  "im do Mielca nie opłaca się jeździć, marna delegacja w złotówkach, natomiast do USA to co innego, za delegacje płacą w dolarach a i gratisów sporo. Jak więc myślisz, co im się bardziej opłaca? Przecież nie Iryda."
  No i słowa mojego Teścia stały się ciałem a i nie tylko dotyczy to MON, także części pilotów, którzy marzyli o płacy w dolarach i wyglądać jak Tom Cruise w Top Gun.
  Zresztą jak się widzi obecnych pilotów wojskowych w tych okularkach, to ich marzenia się spełniły...przepraszam ale to żenujące.
 • Jeszcze ten urywek z artykułu:
  "W trakcie pisania tematu o Irydzie otrzymałem jeszcze dwie dodatkowe informacje, którymi pragnę się podzielić. Pierwszą otrzymaną od dr hab. Włodzimierza Adamskiego brzmi następująco:

  Panie Teofilu, Przesyłam informację uzupełniającą na temat IRYDY, szczególnie tą, która jest w ogóle nieznana tzn. IRYDA była pierwszym polskim samolotem, w którym opracowano przy pomocy komputera geometrię numeryczną tego samolotu wraz z makietą. I jeszcze jedna sensacyjna wiadomość. IRYDĘ chcieli zakupić Amerykanie. Miałem zapytanie ofertowe od amerykańskiego generała w tej sprawie."
  -----------------------------------------------------------------------------
  Na temat zniszczenia programu Iryda, złomowaniu samolotów, niszczenia aparatury i dokumentów, powinno zostać przeprowadzone śledztwo.
  Powinno lecz tego nie będzie dopóty przy władzy nie będzie Polaków, uczciwych Polaków a takich jest znakomita większość. Niestety jak chcą coś zrobić, obrzucani są gównem lub zamykani w więźniu jak Mateusz Piskorski.
 • @lorenco 17:59:13
  "Jeszcze jeden egzemplarz Irydy został zachowany.
  Jako pomnik..."

  Aż chce mi się wyć z rozpaczy :-(

  Jednak bez kary śmierci dla przekrętasów się nie obejdzie.

  Pozdro!
 • @ Autor
  Smutne 5*

  Ukłony
 • @Jasiek 21:43:01
  Jaśku, uczciwym ludziom chce się wyć z rozpaczy. Politycy u żłoba patrzą tylko aby ich od tego żłoba nie odstawić. Nawet za judaszowskie srebrniki.
  Cóż, Poloneza nie można było rozwijać bo Mercedesem każdy chciał jeździć czy innym VW nawet klepanym byle był zachodni.
  Tak mieliśmy zakodowane w głowach.
  Co zachodnie to najlepsze. A my durnie ach szkoda słów!
  Pozdrówka dla Ciebie!
 • @lorenco 22:48:15
  "Politycy u żłoba patrzą tylko aby ich od tego żłoba nie odstawić."

  To dotyczy szeroko rozumianej administracji niższego szczebla, także posłów, senatorów, itd. Natomiast ci, którzy grają pierwsze skrzypce to element z gruntu antypolski dla, którego pieniądze stanowią wartość drugorzędną - pierwsza jest nienawiść do Polski i Polaków.
 • @Rzeczpospolita 23:42:04
  "...kiedy ABW..."
  pewnie nigdy.

  Za to "naród" MOŻE kiedyś się zbierze.

  Czego brakuje?
  NAZWISKA, NAZWISKA, NAZWISKA... nie stanowiska.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031