Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
765 postów 6245 komentarzy

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

1 listopada – Dziady – Zaduszki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Polsce wszystko zaczęło się od Dziadów


Znalezione obrazy dla zapytania: 1 listopada"

 

Muzyka: „Pieśń tajemniczego ogrodu” - Tolga Sünter

https://www.youtube.com/watch?time_continue=109&v=LKCsSpCp91Y

 

__________________

W Polsce wszystko zaczęło się od Dziadów – przedchrześcijańskiego zwyczaju ludowego kultywowanego przez Słowian i Bałtów.

Zasadniczym celem tych obrzędów było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności.

dziadyDziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosenne święto zmarłych przypadało w okolicach 2 V (wedle faz księżyca). Jesienią Dziady obchodzono w noc z 31 X na 1 XI, którą zwano także Nocą Zaduszkową. Była ona jednocześnie przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (wedle faz księżyca).

Obrzędy z okazji Dziadów odbywały się za czasów chrześcijańskich w miejscach związanych archetypowo (a często również i lokalizacyjnie) z dawnymi ośrodkami kultu – na wzgórzach, wzniesieniach, pod świętymi drzewami, w miejscach uważanych za święte (czasem rzeczywiście przy kaplicach, które często były budowane na dawnych miejscach kultu pogańskiego). Z racji swojego charakteru Dziady często odbywały się również przy grobach przodków, na cmentarzyskach. Mickiewiczowskie nawiązania do terminów takich jak „czyściec” i „zbawienie” są natomiast wynikiem nałożenia i przemieszania prastarych zwyczajów żywych od wieków wśród ludu oraz narzuconego chrześcijaństwa.

Chrześcijaństwo wypowiedziało wojnę starym zwyczajom. W związku z jego ekspansją lokalne, miejscowe zwyczaje tzw. pogańskiego pochodzenia, były sukcesywnie zakazywane, a ludzie, którzy z nich nie rezygnowali, musieli liczyć się z groźbą poważnych konsekwencji. Stare wierzenia i zwyczaje były jednak bardzo silne – trudno je wykorzenić przemocą. Kościół postąpił zatem pragmatycznie. To, czego nie udało się wyprzeć nawet surowymi zakazami, zaadaptował lub zastąpił znanymi dziś formami obrzędów – współczesnym odpowiednikiem Dziadów są Zaduszki. Podobnie jak wiele innych chrześcijańskich świąt, i te także opierają się na zaadaptowanych, pogańskich zwyczajach, odzianych w nowe dekoracje.

za: http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/1283-dziady-zaduszki-czyli-nasze-polskie-halloween

 

Muzyka: „Aria na strunie G” -Johann Sebastian Bach

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=5AaTCs7ulgg

 

KOMENTARZE

 • tak, od dziadów, a pan jest jednym z nich
  ;)
 • @MacGregor 17:09:16
  Jakże kulturalny i merytoryczny argument.
 • @Lotna 18:08:31
  A czego się Pani spodziewała po watykańskim "katolyku" ?
 • @
  „Mickiewiczowskie nawiązania do terminów takich jak „czyściec” i „zbawienie” są natomiast wynikiem nałożenia i przemieszania prastarych zwyczajów żywych od wieków wśród ludu oraz narzuconego chrześcijaństwa.”

  Za czasów Mickiewicza wiedziano o wiele więcej o wierzeniach i zwyczajach przodków, niż w dobie dzisiejszej. Pamiętam, że w szkole robiliśmy porównanie mickiewiczowskich dziadów z wierzeniami katolickimi. Dał przykładu, duszyczki dzieci dostały ziarna gorczycy, bo, według starożytnych wierzeń, nikt nie dostanie się do „nieba”, kto w życiu nie zaznał goryczy, a dzieci żyły zbyt krótko, by je doświadczyło życie, podczas gdy według wierzeń chrześcijańskich, wszystkie dzieci automatycznie po śmierci doznają zbawienia, właśnie dlatego, że są niewinne.
  Mickiewicz jakąś maleńką cząstkę tych wierzeń zachował. Teraz trzeba tylko wyłączyć Dziady z lektur szkolnych...

  5*
 • @Autor
  Święta związane z kultem zmarłych były obchodzone 4 razy w roku - w czasie równonocy i przesileń.
  Zwykle poprzedzały te właściwe święta.
  Najbardziej uroczyste związane było z nowym rokiem, który obchodzony był przy równonocy wiosennej.
  Wigilia Bożego Narodzenia - to właśnie powiązanie ze kultem zmarłych - zaciekle zwalczane przez KK (choćby to, że ostatnio już nie obowiązuje post. A przecież duchy mogą spożywać potrawy wyłącznie wegańskie - ryby wprowadzono na Wigilię w XVII w. na dwory szlacheckie. Na wsiach wegańska wigilia była obowiązkowa jeszcze przed wojną.
  Itd.
 • @MacGregor 17:09:16
  No to się "popisałeś".
  Nie wstyd Ci?
 • Akurat, gdyby ktoś od razu nie był uprzedzony,
  to powinien się cieszyć, że chrześcijaństwo adoptowało stare święta. Bo to by znaczyło, że polski katolicyzm ma rys starosłowiański.
  Ale jak ktoś jest uprzedzony, to ...?
 • @Wican 23:50:44
  Dziwny to rozumowania. Może zaczniemy obchodzić chanukę, czy purim jak ktoś nie jest uprzedzony.
 • @
  Gosc Niedzielny wyjaśnia, jak można uzyskać odpust za zmarłych. Korzystajmy z tej praktyki Kościoła i pomagajmy naszym bliźnim, którzy odeszli
  Jak uzyskać odpust za dusze zmarłych?
  Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych w dniach 1-8 listopada?

  https://www.gosc.pl/doc/5960622.Jak-uzyskac-odpust-za-dusze-zmarlych
 • autor
  Zjawom i duchom rozumnie przeczysz

  które przecie widywał niegdyś lud ubogi  A czyś ty nie płochego ducha niebogi

  czyś poznania sercem nie odrzucił ostrogi?  Bo choć nieproszone... Dziady z wieków

  zawitają dziś w niegościnne twe progi

  https://niepoprawni.pl/sites/default/files/styles/ilustracja_pe_ny/public/ilustracje-publiczny/cmentarz_w_kolomyi.jpg?itok=aOi2BJpX

  https://niepoprawni.pl/blog/jan-patmo/dziady-z-wiekow
 • W krajach Ameryki Łacińskiej zwyczaje są bardzo drastyczne.
  Na grobach urządza się uczty z pełnym wypasem, są również procesje przebierańców za duchy i trupy. Nawet dzieci w tym uczestniczą.
  https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2019/oct/31/day-of-the-dead-mexico-oaxaca-jim-grover-photographs-dia-de-muertos-in-pictures

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031